Glamour: Co je opravdová přitažlivost?

6. září 2011  Běla Janoštíková   komentáře (0)

Glamour. Tajemná přitažlivost. Magický půvab. Kouzlo, které má moc. Něco úžasného. Třpyt, lesk, nádhera. Francouzi mají \"glamúr\", Angličani \"glemr\". Slovo prý světu dali Skotové.

Glamour:  Co je opravdová přitažlivost?Glamour: Co je opravdová přitažlivost?
Reklama

Glamour. Tajemná přitažlivost. Magický půvab. Kouzlo, které má moc. Něco úžasného. Třpyt, lesk, nádhera. Francouzi mají "glamúr", Angličani "glemr". Slovo prý světu dali Skotové. Říkali něco jako "glamarije" a mysleli prý doslova "mocné kouzlo přitažlivosti".

Výstava o přitažlivosti

V Uměleckoprůmyslovém museu v Praze probíhá do 4. září 2011 výstava "Glamour". Autorka výstavy, s pečlivostí sobě vlastní, si dala tu nesnadnou práci, aby glamour veřejnosti připomněla a vysvětlila. Přes obsáhlý etymologický výklad, vzdor důkladné demonstraci pomocí společenských oděvů vybraných z rozsáhlé muzejní sbírky se zdá, že tajemství přitažlivosti kouzla glamour stále zůstává záhadou.

Čarovné šaty

Co jen to šaty musí mít, aby dodaly kouzlo velkému okamžiku, pro nějž je bereme na sebe? Co je ta záhadná přitažlivost? Jakým kouzlem lze obyčejnou všednost proměnit v úžasnou nevšednost? Jakoby tu měl být úkol složitější, než nejkomplikovanější matematická úloha.

Módní policie

S jistým řešením problému, zdá se, pokusil se přijít bulvární tisk. Zavedl novinku "módní policie". "Módní policistky a policisté" příslušné bulvární rubriky vzali věc za konec sobě vlastní. Rozhodli se bdít nad ochranou a ostrahou atraktivnosti v kruzích, kde si publikum bezpodmínečně žádá náležitě oslnivý lesk a třpyt. Jakoby se tu mělo bdít nad národním pokladem. Jediným zacíleným pohledem "policisté" a "policistky" dokážou rozpoznat, vyhodnotit a trefným slovem zasáhnout. Že hledáčky paparazzi vždy bude přitahovat jen cosi velmi specifického, co ještě nemusí být obecně přijatelným pokynem pro obecnou veřejnost, toť jiná otázka.

Glamour jako goniometrická funkce

Odborníci na poli bontonu a etikety problém řešili pohledem z úhlu, který zas jim je nejbližší. Veřejnosti odvážně odkrývají skutečnosti, jež rozhodně nepatří za oponu zapomnění a nevědomosti. Glamour je tady, zdá se, něčím stejně logickým, jako základní goniometrické funkce. (Goniometrické funkce ovšem asi často nejsou zrovna "glamour".)

Mnohem víc o tajemství budou možná vědět tvůrci tvůrci filmových hvězd. Tady je známo, že o magické přitažlivosti rozhoduje i úhel, pod kterým smí světlo dopadnout na správně pootočenou fotogenickou tvář, pozornost nutno věnovat barevnému odstínu tapety za postavou, zázraky dokáže červený koberec. Je to ta správná cesta?

Prostě glamour!

Co je to glamour? Jak správně vykouzlit slavnostní lesk? Jde o úkol jenom pro vyvolené nebo se každý smí nějak přičinit? Záhada kouzla, jež jakoby s nebývalou lehkostí dokáže stvořit téměř ideál, zdá se, napořád zůstane záhadou. Jen možná, snad, co kdybychom se pokusili otázku trochu obrátit: Nezaslouží si některé chvíle opravdu slavnostní lesk? Nestojí za to stále hledat nové inspirace, třeba i v muzeu?

Kniha Jenom pár hadříků

Knížka (Janoštíková, Běla: Jenom pár hadříků. ISBN 978-80-254-5844-0) je k dostání od distributora www.kosmas.cz nebo přímo v knihkupectví Fišer v Kaprově ulici v Praze (metro Staroměstská).

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář (0)

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!Novinky ve světě módy

MódníAréna.cz je platforma pro výměnu názorů o módě se snahou podpořit diskusi o všem, co s módou a stylem oblékání souvisí. Chceme říci všem, kteří se chtějí odlišovat a setkávají se s netolerancí svého okolí, „nejste v tom sami.


Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
Módní Aréna na Facebooku
Módní Aréna na Instagramu


Redakce Módní Aréna

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!