Klobouková renesance - vítáme zpět šmrnc a eleganci!

10. duben 2012  Blanka Chocová   komentáře (0)

Klobouky nepatří do starého železa. Oživí každý model a probudí eleganci. Musí se ale umět nosit. Nebojte se vrátit módě ženskost! Třeba vám někdo otevře dveře nebo nabídne rámě.

Zdroj: pixabay.com/RondellMellingZdroj: pixabay.com/RondellMelling
Reklama

Zapomeňte na to, že klobouky jsou záležitostí časů dávno minulých. Byly pořád tady, akorát se na ně trochu pozapomnělo stejně jako na ostatní drobné ozdoby dámského šatníku, které se znovu vracejí. Přivítejte jaro s kloboukem na hlavě!

Za první republiky i ve 40. letech bylo naprosto nemyslitelné, aby si dáma vyšla do města bez klobouku. Klobouk prozrazoval naprosto vše, například událost, na kterou se dáma chystala, ať už se připravovala do divadla, na nákup, anebo na dostaveníčko v biografu.

Prozrazoval i společenský status. Čím větší a extravagantnější, tím zámožnější byla slečinky rodina. I když ve válečných letech se už kloboučky obecně zmenšovaly u všech vrstev a ke slovu se dostaly i barety nebo tzv. „bonbonky“.


Elegantní Audrey. Zdroj: Wikimedia.com

Šarm minulé doby: Odpoledne ke švadleně, večer do biografu

Módu klobouků, vypasovaných ženských šatů, rukaviček a elegantní obuvi zastavil až minulý režim, kterému se nehodil ke kultu pracující ženy. Není divu, v háčkovaných rukavičkách a se slunečníčkem toho moc nenapracujete, ale je to tak šmrncovní! Vytrácela se také tradice prvorepublikových módních salónů a šití šatů na míru. Jaká škoda! Jak by to dneska bylo všechno krásnější, kdyby bylo normální říct „ve čtvrtek odpoledne jdu ke švadleně“…

Ale zpět ke kloboukům. Proč se vlastně dnes příliš nenosí? Snad za to může celkové „odženštění“ módy. Nic proti džínům, ani teniskám – dnes už je to prostě klasika – ale občas zkrátka stojí za to vypadat žensky, aby ty džíny a tenisky vypadaly jako takový šmrncovní rozmar paní sládkové, která jinak jezdí na kole po městě a mámí smysly všech, když si rozčesává vlasy. Vy jste snad neviděli Postřižiny?

Roztomilý Tonak z roku 1922. Zdroj: http://www.fler.cz/zbozi/kloboucek-art-deco-1401039

Nosit klobouk není věda, ale musí se to umět

Problém je v tom, že nosit klobouk se zkrátka musí umět. Není to jako vzít si tričko s Hello Kitty. To umí každý a taky to podle toho vypadá. Klobouk vyžaduju notnou dávku sebevědomí, elegance a šarmu – a ten z nebe bohužel nepadá. Nicméně věřit si natolik, abychom si mohli nasadit parádní klobouk, se dá trénovat – ale to je na jiné povídání. Důležité je vědět, že když si nasadíte extravagantní červený klobouk, tak se nesmíte hrbit, dívat se, jestli se po vás náhodou nedívají ostatní (věřte mi – určitě se dívají!) a nesměle se tvářit. Klobouk vám dává možnost chodit co nejvzpřímeněji a dívat se před sebe. Jen tehdy bude vypadat skvostně.

Pokud stále nevěříte, že vám klobouk bude slušet, zkuste prostě jen tak na zkoušku zajít do kloboučnictví. Ano, do kloboučnictví! Zapomeňte na obchody s konfekční módou pro náctileté, tam narazíte leda tak na polyesterový třpytící se tralalák v gangsterském stylu. To není ono. Kloboučnictví určitě nějaké objevíte. Kdyby ne, doporučuju klasiku českého kloboučnictví – Tonak na Václavském náměstí v Praze. Tam neuděláte nikdy chybu.


Stylový baret od Tonaku. Zdroj: www.tonak.cz

A když už jste tedy uvnitř (zapomněla jsem – určitě si na sebe vezměte šaty! V džínech klobouk moc neodzkoušíte), vyberte si klobouk, který se vám nejvíce líbí, potom některý, který se vám líbí, ale už je na vás trochu odvážný, a pak některý, který vypadá parádně, ale nikdy byste si ho ven nevzali, protože se stydíte. Stoupněte si před zrcadlo a… výsledek je naprosto jedinečný, že? Nic naplat, klobouk je korunou každého modelu, a ač si myslíme, že vypadáme sebelíp, teprve s kloboukem je to všechno tak, jak má být.

Klobouky: nákupní tipy!

Klobouků je nespočet typů a vybere si každý. Od jednoduchého baretu nebo již zmiňovaného bonbonku, přes klobouky á la 20. léta až po ty se širokou krempou.

A co se vydat do Prahy prohledat všechny „vintage“ obchody, které znáte? Zdroj: http://www.bohemianretro.com/

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Hodnocení: 3.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat komentář (0)

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!Novinky ve světě módy

MódníAréna.cz je platforma pro výměnu názorů o módě se snahou podpořit diskusi o všem, co s módou a stylem oblékání souvisí. Chceme říci všem, kteří se chtějí odlišovat a setkávají se s netolerancí svého okolí, „nejste v tom sami.


Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
Módní Aréna na Facebooku
Módní Aréna na Instagramu


Redakce Módní Aréna

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!