Móda jinak: Jenom pár hadříků

20. červen 2011  Jana Poncarová   komentáře (0)

Ten pocit zná snad každý. Otevřeme po ránu skříň, ve které je naskládané oblečení. A přemýšlíme, co si na sebe obléknout. Nebo přijdeme do obchodu přecpaného hadry a přemýšlíme, co si koupit. Zkusili jste ale někdy nad oblečením přemýšlet jinak?

Móda jinak: Jenom pár hadříkůMóda jinak: Jenom pár hadříků
Reklama

Ten pocit zná snad každý. Otevřeme po ránu skříň, ve které je naskládané oblečení. A přemýšlíme, co si na sebe obléknout. Nebo přijdeme do obchodu přecpaného hadry a přemýšlíme, co si koupit. Zkusili jste ale někdy nad oblečením přemýšlet jinak?

Oblečení jinak

Třeba nad tím, co stálo za zrodem dnes už kladského dámského kostýmku. Jak to bylo s džínami, které má ve skříni každý z nás? Kam se z našeho každodenního oblékání poděla elegance? Nejen nad tím se v knize Jenom pár hadříků zamýšlí Běla Janoštíková.

Útlá a nenápadná knížečka oblečená do černé a bílé (což by jistě ocenila Coco Chanel) překvapí již po prvních pár řádcích. Osobitý styl autorky nás vtáhne do světa módy a oblékání a otevře nám oči. Běla Janoštíková ví, o čem píše. Nad oblékáním, oblečením a módou přemýšlí a nebojí se do textu zanést své dojmy, zkušenosti a názory.

Móda a oblečení není jen kus látky a pár hadříku ve skříni. Je to historie, poetika, kultura…

Takže pokud se o módu skutečně zajímáte a nehledíte jen na přeplněné a leckdy nevkusné hadry, jimiž se plní naše obchody (a my pak se vzdechem odcházíme a říkáme si, všude tolik věcí, ale nic, co by se mi líbilo…), přečtěte si knihu Jenom pár hadříků. Abyste věděli, co čeho jdete, podívejte se na malou ochutnávku.

Příběh dámského kostýmu

Neuvěřitelné, ale je to tak. Dámský kostým nepřišel svět dřív než v posledním desetiletí 19. století. Do té doby asi skutečně nikoho nenapadlo kombinovat dámskou obdobu pánského kabátce se sukní a halenkou.

Když ale najednou dámy cestovaly železnicí a začaly sportovat (například tenis e ukázal jako vhodná zábava, jezdilo se na bruslích, na koni i na kole), tu poměrně jednoduchá sukně doplněná halenkou a kabátkem, případně pouze sukně s halenkou (cyklistky vyzkoušely nabírané kalhoty) vtrhly spolu se vším tím pohybem na módní scénu a okamžitě osvědčily svou praktičnost.

Dámy rychle přišly taky na to, že kostým jim nikdo nedokáže ušít lépe než – pánský krejčí. A tak věhlasné pánské závody ihned získaly na dvakrát tak velkém věhlasu, když se do nich na počátku nového věku nahrnuly dámy.

Traduje se, že nejdokonalejší verze dámského kostýmu zhotovoval dvorní krejčí královny Viktorie John Redfern. Podnik byl založen již roku 1841 a tajemstvím jeho úspěchu mohlo být i to, že tady uměli báječně ušít jachtařské oblečení.

A když už se autorka zmiňuje o dámských kostýmech, nesmí zapomenout na Coco Chanel a jejjí triumfální návrat v roce 1954.

Madmoiselle Chanel v roce 1954 bylo rovných 71 let. Svůj kostýmek uviděla nazdobený materiálem, barvou, lemy, řetízky a knoflíky a přitom absolutně jednoduše strohý.

„Klíčem k pravé eleganci je jednoduchost.“

„Jednoduchost to je elegance,“ nechala se slečna Chanel slyšet.

Citováno z knihy Jenom pár hadříků. Napsala a vydala Běla Janoštíková v Praze v roce 2010.

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 10x


Přidat komentář (0)

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!Novinky ve světě módy

MódníAréna.cz je platforma pro výměnu názorů o módě se snahou podpořit diskusi o všem, co s módou a stylem oblékání souvisí. Chceme říci všem, kteří se chtějí odlišovat a setkávají se s netolerancí svého okolí, „nejste v tom sami.


Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
Módní Aréna na Facebooku
Módní Aréna na Instagramu


Redakce Módní Aréna

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!