Podzimní móda? Kostkovaná sukně!

18. září 2011  Běla Janoštíková   komentáře (0)

V šatníku \"pravé dámy\" stále zůstává aktuální pěkná sukně s kostkou. Obzvlášť v období přicházejícího podzimu vynikne krása kvalitního materiálu zdůrazněná originálními kombinacemi křížících se pásů barev.

Podzimní móda? Kostkovaná sukně!Podzimní móda? Kostkovaná sukně!
Reklama

V šatníku "pravé dámy" stále zůstává aktuální pěkná sukně s kostkou. Obzvlášť v období přicházejícího podzimu vynikne krása kvalitního materiálu zdůrazněná originálními kombinacemi křížících se pásů barev.

Historie kostkované sukně

Podle tradice nejzajímavější kostkované sukně přišly, podobně jako golf nebo whisky, ze Skotska. Skotská látka se vzorem kostky - tartan má svoji historii. Podle zákona (Dress Act) z roku 1746 připadly různé tartany jednotlivým (často mezi sebou válčícím) skotským klanům, tak aby bylo dosaženo jistého přehledu. Jen příslušníci klanu, respektive rodiny, směli nosit určitý vzor. Postupně vznikla etiketa tartanu.

Skotský registr tartanů eviduje ve svých záznamech na tisíce vzorů - settů. Dnes už je řada z nich bez omezení přístupná široké veřejnosti. K nejoblíbenějším všeobecně rozšířeným tartanům patří Black Watch, Royal Stewart, Hunting Stewart, Caledonian nebo třeba Jacobite. Ve dvacátých letech 20. století byla vytvořena kostka, která se stala charakteristickou značkou firmy Burberry, z novější doby pochází také tartan Heritage of Scotland.

Vzor kostky samozřejmě není vynálezem Skotů. "Tartanový" vzor mělo v oblibě keltské obyvatelstvo Hallstattské kultury osídlující v období let cca 600 až 250 př.n.l. oblast Střední Evropy, také další národy a etnické skupiny dávno přijaly kostku za vlastní.

V 19. století pronikly skotské tartany do kruhů šlechty a vyšších vrstev společnosti. Královna Victorie (1837 - 1901) si jako letní sídlo zamilovala skotský zámek Balmoral a spolu s ním i tartan Balmoral (vyhrazený pouze pro britskou královskou rodinu). Mnoho provincií a teritorií Kanady i některé státy USA zvolily svůj oficiální tartan. Vzor kostky se objevil na uniformách. Spojení s aristokracií a respektovanými kruhy přispělo k jistému exkluzivnímu chápání těchto vzorů jako prověřené klasiky.

Kostkovaná sukně pro pravou dámu

"Pravá" dámská sukně s kostkou je z vysoce kvalitního materiálu (jak známo, skotské shetlandské ovce poskytují mimořádně pevné, pružné vlákno vlny, které už něco vydrží), obyčejně sukně mívá sklady (zpravidla by hloubka skladu měla odpovídat šířce dlaně), skládat látku ovšem není v moderní době žádnou podmínkou. Velmi krásné jsou nejrozmanitější méně tradičně pojaté kreace sukní nejrůznějších délek i šířek.

Pokud se dáma nerozhodne pro klasickou kvalitní sukni, možná si vybere pěkný blejzr se skotskou kostkou, vestičku nebo třeba kostkovaný deštník, čepici nebo batůžek. Mimochodem nejveselejší kostky vždycky moc slušely studující mládeži.

Na tomhle místě asi nelze na závěr nevzpomenout, že slovo glamour, co je světu také dali Skotové, původně vyjadřovalo tajemné kouzlo, zvláštní magickou moc a fascinaci půvabem. Je dost pravděpodobné, že si Skotové všimli, jaké tajemství kouzla se možná ukrývá právě v některém z tartanů.

Kniha Jenom pár hadříků

Knížka (Janoštíková, Běla: Jenom pár hadříků. ISBN 978-80-254-5844-0) je k dostání od distributora www.kosmas.cz nebo přímo v knihkupectví Fišer v Kaprově ulici v Praze (metro Staroměstská).

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Hodnocení: 4.67 hvězdiček / Hodnoceno: 9x


Přidat komentář (0)

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!Novinky ve světě módy

MódníAréna.cz je platforma pro výměnu názorů o módě se snahou podpořit diskusi o všem, co s módou a stylem oblékání souvisí. Chceme říci všem, kteří se chtějí odlišovat a setkávají se s netolerancí svého okolí, „nejste v tom sami.


Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
Módní Aréna na Facebooku
Módní Aréna na Instagramu


Redakce Módní Aréna

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!