Retro a vintage styl: Móda 40. let

30. březen 2012  Blanka Chocová   komentáře (1)

Móda 40. let byla stylová, byla něžná a atraktivní. Představovala ženu takovou, jakou ve své době byla. Nijak neusilovala o extravaganci, pouze nevtíravě zvýrazňovala jemný ženský půvab. Kde sehnat dobové kousky a proměnit se v ženu?

Retro a vintage styl: Móda 40. letRetro a vintage styl: Móda 40. let
Reklama

Je samozřejmostí a v podstatě již cliché tvrzení, že retro prostě letí. Ale co si představí běžný po konfekci dychtící zákazník pod pojmem „retro“ je daleko od toho, co takové retro může znamenat, či od toho, co si pod tímto slovem představují naši zahraniční přátelé. Zatímco „retro“ sahá v historii (dle slovníčku módních řetězců) nejdále do šedesátých let či do dívčího stylu let padesátých, představíme si dnes to, čemu se říká „vintage“ či „vintage inspired“. Oba výrazy jsou v podstatě obchodní nálepky. Ale při podrobnějším pátrání se budete stále hlouběji a hlouběji propadat do té nejněžnější a „nejženštější“ módy 20. století.

40. léta přinesla největší hrůzy moderní doby – druhou světovou válkou. Obrovské změny ve společnosti, destrukce tradičních hodnot a všeobecné napětí, ale přinesla také nový pohled na problematiku tradičního chápání úloh ženy a muže. Ženy, ač považovány za slabší a jemnější, byly nuceny přežít ve světě, který byl do té doby čistě mužský. To jim kromě nových povinností přineslo i práva. Vzrůstalo sebevědomí ženského hnutí, ženy přestaly být pouhými odrazy dokonalých protějšků, byly osobnostmi, přestaly být šedé a beztvaré a začínaly být konečně „ženské“, něžné a atraktivní. Sebevědomá byla i móda.

Autorka v dobových šatech
Autorka v dobových šatech

Čtyřicátá léta znamenala konec rovné linie připomínající chlapeckou školní uniformu. Šlo o zvýraznění boků – zdůraznění ženskosti. To je asi to nejdůležitější, co doba přinesla. Ale pokud se chcete inspirovat, pouze s tímto si nevystačíte. Lze shrnout módu 40. let do několika bodů? Pokusím se o to.

Móda 40. let aneb lady délka

Pokud jste nadšenou obdivovatelkou šatů a sukní, dbejte na délku. „Mini“ délka je nepřípustná a naopak prudce moderní je délka lehce pod kolena, tzv. „lady“ délka. Nepochodíte ani s tenkými ramínky – ideálním řešením jsou krátké rukávky, ať už obyčejné, či nabírané. Šaty v podstatě nemusí být nijak speciálního střihu.

Dámy si je šily v době války většinou samy, a ačkoliv byly zkušené švadleny, šijící si všechno možné od zástěr po svatební šaty, dávaly přednost jednoduchosti (také vzhledem k nedostatku látky, hlavně v Evropě).

Plavky. Zdroj: Shabby_Apple
Plavky. Zdroj: Shabby_Apple

Pokud jsou vaše slabostí kalhoty, tou správnou volbou budou ty s hodně vysokým pasem. Vycházely z mužských uniforem a pracovních kalhot, protože je ženy využívaly nejdříve právě při práci či službě v armádě.

Doplňky ve stylu 40. let

To, co ale udělá téměř z každého oblečení alespoň dobově vypadající, jsou vhodné doplňky. Pro sukně a šaty jsou naprostou nezbytností punčochy se švem. Ano, správně punčochy, ne punčocháče. A protože podvazkové punčochy se švem jsou u nás (stejně jako ostatní vintage artefakty) doslova nedostatkovým zbožím, doporučím všem naprosto skvostný anglický obchod What Katie Did, který kromě punčoch nabízí i krásné dobově vyhlížející prádlo a korzety.

Punčochy. Zdroj: What Katie Did
Punčochy. Zdroj: What Katie Did

Další nezbytností je kabelka. Mnozí z nich ji ještě mají po prababičce, těm méně šťastným postačí české aukro.cz, kde kromě kabelek, psaníček a taštiček, najdete i překrásnou secesní bižuterii, brože, spony a jiné libůstky. Pokud nepolevíte a své pátrací nadšení rozšíříte o kamenné obchody se starožitnostmi, můžete nalézt i opravdové poklady. Je sice možné, že zaplatíte trochu více, ale můžete si být jisti, že to, co si pořídíte, je v dnešní době naprostý originál.

Další téměř povinností je vlastnit klobouček. I tady zůstaneme v krásných českých krajích. Tonak je legendou v pravém slova smyslu. Za přijatelné ceny zde koupíte vysoce kvalitní zboží – klobouky svoji elegancí připomínající právě ty z první poloviny 20. století.

Kde koupit šaty ve stylu 40. let

Zatím jsme mluvili o tom, kde pořídit doplňky, ale kde sehnat šaty? To je opravdový oříšek. V českých obchodech s konfekcí je jich jako šafránu, možná méně. I ze second handů odejdeme s prázdnou. Máme ale i tak několik možností. Ty zkušenější mají možnost si jednoduché šaty, blůzky či sukně samy ušít (či přešít oblečení novější). Pro zručné švadleny by to nemělo být nic těžkého - jak už jsem psala - dříve to byla běžná praxe. Pokud budeme přeci jen chtít nějaké šaty koupit, budeme se muset poohlédnout v zahraničí, kde je nabídka velice široká.

Autorka v dobových šatech. Foto Jiří Doležal
Autorka v dobových šatech. Foto Jiří Doležal

Mezi všemi vyniká britský obchod Tara Starlet, který nabízí rovněž za v zahraničí běžné ceny všechno možné od šatů, přes kabáty, sukně, kalhoty až po rozkošné kostýmky. Nakupování v zahraničí není v podstatě příliš složité a v tomto případě se to rozhodně vyplatí.

Na americkém kontinentě mě zaujal obchod Shabby Apple, jehož sortiment je 40. lety spíše inspirován, než aby tento styl přímo kopíroval. Výběr je opravdu velký, a pokud se stydíte si vyjít v autentickém dobovém oděvu s tím, že byste si připadaly směšně, je tento obchod asi ta „zlatá střední cesta.“

40. léta byla ve znamení ženskosti a elegance. Zdroj: Tara Starlet
40. léta byla ve znamení ženskosti a elegance. Zdroj: Tara Starlet

Jestli toužíte po opravdu dobových „originálech“, zavítejte na ebay. Pokud máte obavy z objednávání zboží ze zahraničí a chcete do svého šatníku investovat více než při nákupu běžné konfekce, neváhejte a navštivte oděvní ateliéry, nejlépe ty zabývající se přímo dobovými kostýmy. Ze své vlastní zkušenosti mohu doporučit plzeňský ateliér Ogg.

Další články autorky si můžete přečíst a dobové fotografie si prohlédnout na jejím blogu http://osullivansgirl.blogspot.com/

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Hodnocení: 3.9 hvězdiček / Hodnoceno: 20x


Přidat komentář (1)

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Sára

pátek, 4. květen 2012
19:11

Popravdě řečeno si nemyslím, že 40. léta vrací zpět široké boky. Když se člověk dívá na tehdejší módní ilustrace, tak všechny dívky mají úzké boky a široká ramena. Ke konci desetiletí přichází New look, který si také zakládá na ,,hubené" módě. Takže s tímto článkem nemůžu plně souhlasit. Jestliže bychom měli soudit ženskost podle střihu a ne podle ideálních modelů na ilustracích, tak neženská móda byla pouze v letech 1924-1930, což je poměrně krátké období.


Napsal: Sára [Odpovědět]Novinky ve světě módy

MódníAréna.cz je platforma pro výměnu názorů o módě se snahou podpořit diskusi o všem, co s módou a stylem oblékání souvisí. Chceme říci všem, kteří se chtějí odlišovat a setkávají se s netolerancí svého okolí, „nejste v tom sami.


Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
Módní Aréna na Facebooku
Módní Aréna na Instagramu


Redakce Módní Aréna

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!