TREND! Vyměňuj oblečení on-line!

11. leden 2012  Aktualita   komentáře (0)

Nákup v klasických obchodech za peníze už dávno není jedinou možností, jak se stylově obléknout. Stále více lidí na celém světě dává přednost vyměňování, které nestojí ani korunu, a přeplněné skříně navíc elegantně zbaví nepotřebných věcí.

TREND! Vyměňuj oblečení on-line!TREND! Vyměňuj oblečení on-line!
Reklama

Nákup v klasických obchodech za peníze už dávno není jedinou možností, jak se stylově obléknout. Stále více lidí na celém světě dává přednost vyměňování, které nestojí ani korunu, a přeplněné skříně navíc elegantně zbaví nepotřebných věcí. Díky novému portálu VotočVohoz získává nyní tato alternativa mnoho příznivců i v České republice.

Staronový trend

Přestože se spotřebitelský trend výměny oblečení posledních pár let úspěšně šíří po celém světě (především v USA, Británii, Austrálii, Kanadě, Švédsku ad.), nejedná se o úplně novou myšlenku. Ta se zrodila už během 2. světové války především jako důsledek prudkého zhoršení ekonomických podmínek a popularitu pak opět získala v šedesátých letech. Výměna oblečení a secondhandový prodej nabýval v následujících desetiletích na důležitosti společně se sílícím povědomím o ekologických dopadech módního průmyslu a rostoucími požadavky spotřebitelů na jedinečnost jejich vzhledu. V osmdesátých letech sehrálo svou roli i feministické hnutí: čím více žen nastupovalo do pracovního poměru, tím masivněji rostla poptávka po vhodném oblečení.

Za uznávanou průkopníci a popularizátorku této myšlenky se považuje Suzanne Agassi ze San Francisca, která začala jako jedna z prvních organizovat pravidelná setkání přátel za účelem vzájemných výměn oblečení. Od roku 1994, kdy ve svém bytě uspořádala první výměnný happening, jich dosud proběhlo více než 175, přičemž průměrná návštěvnost se v současnosti pohybuje mezi 150-200 návštěvníky.

Jedou v tom i celebrity

Dokonce i některé celebrity podporují ideu smysluplného konzumu. Např. Lindsay Lohan spojila své jméno s projektem Visa Swap, který za odevzdání obnošených svršků připisoval body na speciální Visa kartu, se kterou pak bylo možné nakupovat nové oblečení.

Nárůst popularity výměnných obchodů ovlivnila i globální finanční krize mezi lety 2008 a 2009. Příjmy domácností se citelně snížily, a lidé proto začali hledat způsob, jak se s menším rozpočtem co nejstylověji oblékat. Avšak nejen kvůli penězům preferuje čím dál tím více lidí tento způsob obchodu. Participace na základních hodnotách, sdílených mezi členy početné komunity, spolu s možností vyjádřit svůj společenský postoj změnou konzumních návyků jsou dalšími neméně důležitými faktory.

Dnešní doba trpí nadbytkem. Lidé žijí v domovech plných věcí a nedostatek místa řeší jejich vyhazováním. Takový přístup je však dlouhodobě neudržitelný nejen z ekonomického, ale i ekologického hlediska. Obchodní model založený na výměně nepotřebných předmětů za užitečné je v obou směrech šetrnější a expanzí na internet si navíc zajistil takřka neomezenou dostupnost.

Výměna oblečení frčí i v ČR

Také Česká republika se nyní může zařadit mezi země, ve kterých se daří tento trend úspěšně prosazovat. Největší výměnnou platformou u nás je v současnosti bezplatná webová stránka www.votocvohoz.cz, jejímž prostřednictvím si uživatelé mohou vyměňovat, prodávat nebo darovat oblečení.

Tento projekt pochází z Litvy a do českého prostředí byl přenesen dvěma mladými studenty. Po necelém roce provozu se na něj spontánně přihlásilo téměř 5 000 lidí, kteří dosud nabídli celkem 25 000 předmětů k výměně nebo prodeji. Portál www.votocvohoz.cz je sice stále ještě v plenkách, jednoznačným důkazem jeho silného potenciálu jsou však země, v nichž se tato platforma již zcela etablovala: především Německo (www.kleiderkreisel.de) s cca 145 000 uživateli a 800 000 předměty nebo Litva (www.manodrabuziai.lt, držitel ocenění „Nejlepší litevský web roku 2010”) s cca 106 000 uživateli a 600 000 předměty.

Autor Aktualita

Autor: Aktualita


[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!Novinky ve světě módy

MódníAréna.cz je platforma pro výměnu názorů o módě se snahou podpořit diskusi o všem, co s módou a stylem oblékání souvisí. Chceme říci všem, kteří se chtějí odlišovat a setkávají se s netolerancí svého okolí, „nejste v tom sami.


Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
Módní Aréna na Facebooku
Módní Aréna na Instagramu


Redakce Módní Aréna

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!