Vysněné boty na běhání aneb manuál pro začátečníky

19. červen 2015  Tereza Nováková  komentáře (0)

Pokud začínáte běhat nebo stále váháte zda začít, tento článek vám pomůže při výběru těch správných běžeckých bot. Výběr těch pravých může být totiž pěkný oříšek.

zdroj: pixabay.comzdroj: pixabay.com
Reklama

Jste jedna z těch, které se rozhodly začít s běháním, nebo se stále ještě nemůžete přemluvit? Tento článek vám pomůže a inspiruje ve výběru nejdůležitějšího prvku pro běh, a to bot. Pokud se tedy rozhodneme koupit nový pár běžeckých bot, neměli bychom zapomenout na několik věcí. Prvním faktorem je typ povrchu, na kterém budeme běhat nejčastěji, jelikož boty do terénu a na silnici se budou podstatně lišit. Dále se zaměříme na hmotnost - lidé s nadváhou by měli sáhnout po vysoce odtlumených botách, které značně uleví při dopadu. Dále výběr závisí na typu vaší klenby (anglické rozdělení na Over pronator, Neutral pronator, Supinator).

 

Vysněné boty na běhání aneb manuál pro začátečníky

Jestliže máte propadlou klenbu, měli byste volit spíše stabilní typ boty (stability), pokud máte střední nebo vysokou klenbu měli byste zvolit takzvanou „neutral-cushioned“.

Uveďme si tedy několik základních typů běžeckých bot.

 

Silniční typ

Jak už název napovídá, tento typ bot je vhodný na uměle upravený povrch jako jsou silnice nebo chodníky. Silniční obuv je vysoce pohodlná, ale pokud bychom ji vzali do terénu, rychle se poškodí. Podle naší klenby volíme z těchto typů:

-          Neutrální typ

Parametry neutrálního typu jsou například měkčí podrážka, menší stabilita nebo vysoké tlumení.  Tyto boty jsou vhodné pro běžce s vysokou nožní klenbou.

 

-          Stabilní typ

Tento typ podporuje nožní klenbu, proto je vhodný pro běžce s mírnou pronací.

 

-          S kontrolou pronace

Typ vhodný pro běžce s vysokou pronací. Díky tuhosti podrážky je bota schopna maximálně podporovat vnitřní stranu chodidla. Mimo jiné jsou vhodné pro běžce s nadváhou.

 

Vysněné boty na běhání aneb manuál pro začátečníky
Zdroj: polyvore.com, palladiumblog.cz

 

 

Terénní typ

Opět název napovídá tomu, čemu je obuv určena. Je tedy vhodná do náročnějšího terénu. Jelikož v terénu dochází k nadměrnému zatížení, je zapotřebí vysoké zpevnění boty, aby nerovnosti terénu nebyly naší noze nepříjemné.

 

Vysněné boty na běhání aneb manuál pro začátečníky
Zdroj: polyvore.com, palladiumblog.cz

 

 

Závodní typ

Závodní typ bot není určen pro začátečníky, přesto si jej stručně představme. Tento typ si pořizují většinou pokročilí běžci především na závody. Boty mají aerodynamický tvar, jsou velice lehké. Mají ovšem menší tlumení, proto se jako tréninková obuv nedoporučují.

 

Vysněné boty na běhání aneb manuál pro začátečníky
Zdroj: polyvore.com, palladiumblog.cz

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář (0)

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!Novinky ve světě módy

MódníAréna.cz je platforma pro výměnu názorů o módě se snahou podpořit diskusi o všem, co s módou a stylem oblékání souvisí. Chceme říci všem, kteří se chtějí odlišovat a setkávají se s netolerancí svého okolí, „nejste v tom sami.


Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
Módní Aréna na Facebooku
Módní Aréna na Instagramu


Redakce Módní Aréna

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!