Zamilujte si Gypsy módu

24. květen 2015  Sonia Peskova   komentáře (0)

Tradiční cikánská móda představuje kombinaci orientu, exotiky, výrazných vzorů a je tak bohémská! Připravte se na přicházející letní party, festivaly a večírky. Budete za hvězdu!

Marketa Garai fotografie.Marketa Garai fotografie.
Reklama

Gypsy fashion znamená cikánská móda, ale ne taková, jakou ji známe. Jedná se o tradiční prvky kočovné komunity, která však je naprosto odlišná než ta zde v České republice. Proč je tak krásná a proč ovlivňuje módu tento rok?

Historie prvních Romů sahá až do šestého století, kdy začali migrovat kvůli práci ze severozápadu rodné Indie směrem do střední Evropy. Opustili však svou rodnou Indii dobrovolně nebo jako otroci. Malá část této skupiny se po několika stoletích vracela domů, ale byl jim zabráněn návrat díky konfliktům a válkám, a tak se pomalu vraceli a usadili v Evropě, Severní Africe, Turecku a Íránu.

Říkalo se jim Roma, Kale, Romani nebo Sinti a jelikož procestovali velký kus světa a žili v různých koutech, tak si pokaždé přivlastnili nějaký módní prvek, kousek z tradičního oděvu určité země, kultury, oblíbili si doplňky a vznikl pak dokonalý mix kultur v cikánské módě. Dokonale se vždy adaptovali podmínkám a v místě bydliště se inspirovali nějakým módním nebo tradičním oděvem.

 

 

Tradiční vzhled je plný barevných vzorů, vrstvení, korálků, přívěšků, náhrdelníků, náramků, třásní, třpytek a rozmanitosti materiálů pocházející z orientu. Ženy ještě stále nosí typický kostým, který se skládá z dlouhé sukně po kotníky a je uvázaná na levé straně pasu, volnější halenku s výstřihem, malou vestu a zástěru, většinou bohatě vyšívanou. Vdané ženy mají šátek na hlavě nebo barevnou stuhu. Milují zdobení hlavy a odlišování se od ostatních žen, což je vliv z exotických dálek Arábie, Afghánistýnu a Íránu.

Muži mají rádi drahé obleky a klobouky. Podle místa, kde právě sídlí, se Romové většinou přizpůsobí lokální módě, ale tradiční odívání se zachovalo do dnes při slavnostních příležitostech a obřadech. Tradice cikánské módy ovlivňuje dnešní módu a to zejména v roce 2015, kdy se vrací 70.léta, hippies a bohémský styl.

Módní studna inspirace nyní čerpá čerstvé nápady od kočovného kmenu s dlouhou historií a hrdě ji prezentuje na přehlídkách pro rok 2015 a nadšené publikum po celém světě tleská této maximalistickému trendu, kdy dosavadní minimalismus je vystřídán pestrostí a barevností jako při výbuchu duhy.

Cikánské prvky se objevují u mnoha prestižních značek jako například u ETRO, které je známé svou spjatostí s přírodou stejně jako tradiční cikáni. U Etra se snoubí elegance střihů s bohémskými látkami, vyšíváním, korálky a propracovaností doplňků, které silně připomínají i americké indiány a Mexiko.

Komplexní vzory neznají konce svou barevností, proplétáním, fantazií s další vrstvou výšivek, které povznáší tradici do nové 3D formy vhodné pro sofistikovaný vzhled cikánky pro rok 2015.

Inspirujte se množstvím doplňků, okouzlujících vzorů, propracovaností doplňků a promyšleným vrstvením materiálů. Tento vzhled je celý o luxusních dolňcích, kůži, semiši, nádherných látkách a překrásné bižuterii.

Nebojte se vrstvit, kombinovat a vyniknout třeba na festivalu. Nezapomeňte si množství šperků a vzorovanou kabelku s třásněmi. Budete tak držet prst přímo na pulsu módní tepny!

Jak vás oslovila gypsy móda? Podělte se s námi o vaše názory na Facebooku!

Autor Sonia Peskova

Autor: Sonia Peskova

Ilustrátorka a módní redaktorka.


[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář (0)

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!Novinky ve světě módy

MódníAréna.cz je platforma pro výměnu názorů o módě se snahou podpořit diskusi o všem, co s módou a stylem oblékání souvisí. Chceme říci všem, kteří se chtějí odlišovat a setkávají se s netolerancí svého okolí, „nejste v tom sami.


Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
Módní Aréna na Facebooku
Módní Aréna na Instagramu


Redakce Módní Aréna

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!