KOMENTÁŘ: Krize v módě

14. únor 2012  Běla Janoštíková   komentáře (0)

I v módě se projevují krize. Změť stylů, passé nápady, opakující se návraty retro i subkulturní úniky ukazují, že chybí směr. Hybný moment, který by byl třeba k překonání stavu, nenabral ještě potřebnou sílu. Budoucnost dosud o sobě nedává dost vědět

KOMENTÁŘ: Krize v móděKOMENTÁŘ: Krize v módě
Reklama

I v módě se projevují krize. Změť stylů, passé nápady, opakující se návraty retro i subkulturní úniky ukazují, že chybí směr. Hybný moment, který by byl třeba k překonání stavu, nenabral ještě potřebnou sílu. Budoucnost dosud o sobě nedává dost vědět.

Na konci měsíce ledna 2012 se v Praze v Paláci ORCO (prvorepublikové Elektrické podniky) konala reprezentativní přehlídka prací závěrečného ročníku Vyšší odborné školy oděvního návrhářství a střední průmyslové školy oděvní.

Přehlídka

V období krizových stavů, jež zrovna trápí svět, začínají svou profesní kariéru čerství absolventi. Každý z nich osobnost, od které se čeká, že v příštích letech vyspěje a snad promění obraz módy viditelný v českých ulicích, snad pomůže změnit i přístupy k oblékání.

Večerní přehlídka na molu v centrální hale proběhla za soustředěného zájmu fotografů i pěkného počtu vnímavých diváků. Profesionálně zvládnutá organizace napověděla, jaký význam dnešek přikládá dobré prezentaci, i to, že fenomén oděvního designu budí ve společnosti značnou pozornost. Modelů bylo předvedeno rovných šedesát. - Uznáníhodný výsledek schopností pedagogů i snažení mladičkých studentů.

Základem je poctivá práce

Co přehlídka napověděla, pokud se týká vyhlídek na nová řešení na poli módy a oblékání?

Odpověď je možná dost překvapivá. Pro toho, kdo chce rozumět, vyznívá prostě: Základem napořád musí zůstat poctivé řemeslo, cit pro materiál, pro konstrukci. Pečlivost - ba přímo "láskyplný" vztah - i pokud jde jen o droboučké úkony jako třeba začišťování a žehlení. Tak se to škola další a další generace studentů snaží naučit. Cíl zůstává stejný. Zřejmé je asi všem, že to tak má být.

Při bližším pohledu ovšem člověk vidí, že "láskyplnost" implikuje úctu k práci a snažení, úctu k výsledkům. Respekt k tvůrci, k tomu, co je vytvářeno, ke každému, kdo oděv obleče, ke společnosti vůbec.

Nejde tu o extravaganci ani o pózující nápadnost. Nejde o výtvor za pár minut "na vyhození". Nemělo by jít o chrlení "bezcenné" produkce, která má za okamžik skončit na skládce. "Láskyplnost" není asi slučitelná se ziskuchtivostí založenou na nějakém "globálním" "levném" systému. Cesta z krize nevede přes něco, co "nemá cenu", čeho si není proč vážit. Cesta z krize není možná bez znovuobjevování skutečných hodnot.

Oblečení, které za to stojí

Hodnotný oděvní návrh musí dokládat kulturu, musí v něm být kousek umění i filosofie i kousek silné emoce. Musí mít hlubokou myšlenku a přitom být nenuceně aktuální. Je třeba, aby byl dokonalý po technické stránce. Švy, konstrukce i konečná úprava musí být bezvadné.

Skvělý oděv musí mít osobitý půvab, působit moderně, přitom člověka "krášlit" a dát mu sebedůvěru. Nic z toho se neobejde bez pokory, bez láskyplného, odpovědného vztahu ke světu.

Zůstává otázka, jak studenti porozuměli a co neopakovatelného, jedinečného bude každý z nich ve svém profesním životě schopen přidat.

Kniha Jenom pár hadříků

Knížka (Janoštíková, Běla: Jenom pár hadříků. ISBN 978-80-254-5844-0) je k dostání od distributora www.kosmas.cz nebo přímo v knihkupectví Fišer v Kaprově ulici v Praze (metro Staroměstská).

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Hodnocení: 2.75 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat komentář (0)

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!Novinky ve světě módy

MódníAréna.cz je platforma pro výměnu názorů o módě se snahou podpořit diskusi o všem, co s módou a stylem oblékání souvisí. Chceme říci všem, kteří se chtějí odlišovat a setkávají se s netolerancí svého okolí, „nejste v tom sami.


Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
Módní Aréna na Facebooku
Módní Aréna na Instagramu


Redakce Módní Aréna

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!