Oděv paní premiérky aneb žena mezi muži

1. březen 2012  Běla Janoštíková   komentáře (0)

Jak by se měla oblékat úspěšná žena mezi úspěšnými muži? Co se sluší a patří? Proč není nutné odsoudit se pouze k nošení nedokonalého mužského obleku?

Oděv paní premiérky aneb žena mezi mužiOděv paní premiérky aneb žena mezi muži
Reklama

Jak by se měla oblékat úspěšná žena mezi úspěšnými muži? Co se sluší a patří? Proč není nutné odsoudit se pouze k nošení nedokonalého mužského obleku?


Byla jednou jedna ministerská předsedkyně. Dáma už starší. Léta trvalo, než získala zkušenosti a dopracovala se do premiérského postavení. A byl jeden novinář. Ambiciózní mladík bystrého pohledu a trefné výmluvnosti. Jednoho dne ten mladý muž s nejlepším přesvědčením napsal článek, v němž se o paní premiérce zmínil, jak nejvýstižněji uměl.

Neuplynulo ani čtyřiadvacet hodin a ministerská předsedkyně zvala novináře do svého úřadu. Bez otálení ho vedli dál. V premiérské kanceláři čekala ona politička a v ruce držela noviny. Zpytavě na mladého muže pohlédla. Rozložila noviny na stůl. Ukázala jednu větu a ptala se: \"Tohle jste psal vy?\" Mladý muž si tu větu přečetl a jeho tvář polil ruměnec.

V kontextu světově nejvýznamnějších politických událostí líčil ten člověk dění, v němž paní premiérka sehrála významnou úlohu. Přitom, asi v souladu s tím, jak sám věci jasně spatřil, použil mladík, v zájmu přesného popisu, výraz \"stumpy legs\". Novinář byl cizinec. Vše se odehrálo kdesi daleko. Takže, naštěstí, tu dnes lze jen opatrně v cizím jazyce naznačit. (Ve slovníku si každý snadno najde ke slovu \"stump\" český ekvivalent \"pařez\", \"špalek\", \"pahýl\" a možná si představí, o jaké nohy šlo.) Paní ministerská předsedkyně jen řekla: \"Uvědomte si, že jsem žena.\"

Rovnoprávnost v odívání

Takhle jsem to kdysi slyšela ve vysílání jednoho cizího rozhlasu. Při příležitosti jakéhosi výročí, kdy paní předsedkyně už dávno nežila, opakoval novinář bez rozpaků plné jméno dávné političky a tvrdil, jak se tenkrát poučil.

Někteří novináři jsou nepoučitelní. Konec konců, oni jsou tu od toho, aby si všímali a co nejvěrněji, nejpřesněji informovali. V rámci věrnosti se občas i leccos může stát. K poučení tu možná bude něco jiného.

Jakkoli daleko už ženy postoupily ve svém zápase za rovná práva, jakkoli moc jsou emancipované, stává se často, že v určitém postavení se objeví pouze jediná žena mezi mnoha muži. Někdy najdeme ženy dvě či tři. Takovou skupinu zabírají kamery, fotografie se objeví v tisku. Při pohledu na obrázek málokomu přijdou na mysl \"ženská práva\". Dávno se nikdo nepozastavuje nad přítomností žen. Ovšem, přítomnou dámu taky nikdo nepřehlédne. Nevšimnout si nemůže.

Jak se má oblékat žena mezi muži?

Některé dámy řeší problém tak, že při podobných příležitostech začnou nosit kalhoty. (Pro nejaktuálnější příklady na nejvyšší světové úrovni není třeba chodit daleko.) Jiné dámy vědí, že přinejmenším by byla škoda odsoudit se k nošení nedokonalého mužského převleku.

A možná proto bude tady na místě, pro všechny dámy bez rozdílu profesní pozice, snad jenom krátce připomenout:

Základem byla, je a vždycky bude pěkná, kvalitní obuv. Každému sluší něco jiného. Aby noha pěkně vypadala, botu je třeba pečlivě vybírat. Obuv si musí poradit s vahou postavy. Musí držet tvar. Pro oficiální profesní příležitosti je určena obuv klasická, uzavřená. Vždycky je vhodný elegantní, přiměřeně zvýšený podpatek. Je třeba se podívat, zda řešení nártu nohu nešťastně nezkracuje, nebo naopak, zda bota není příliš vykrojená. Velkou pozornost si zaslouží volba barvy.

Nikdy nepodceňte punčochy. Jednou dávno se jedna první dáma účastnila významného summitu v punčoškách nad kotníky ozdobených štrasem (třpytivé skleněné kamínky), přičemž ty punčošky byly i trochu volnější. Nejspíš pak před ní někdo noviny vůbec schoval. (Ona to ale byla dáma srdnatá.) Punčocha musí dokonale přiléhat. Ozdoby nejsou přípustné. Žádá se prověřená kvalitní klasika. (O tom, že punčochy bezpodmínečně nutné obléci, netřeba psát.)

Délka a střih sukně odvždycky navždy budou hrát roli kardinální. Možná podle nějakých výzkumů signalizují kratší sukně období hospodářského rozkvětu. V oficiálním a profesním životě je na místě maximální obezřetnost. Žádá se délka \"lady\", délka na dlaň pod koleno, aktuální konzervativnější délky v souladu se světovými trendy klasiky. Nápaditý střih v trendu, inteligentní řešení, je to, co se očekává. Právě zde se nabízí jedinečná příležitost ukázat rozum i důvtip. To byla jednou jedna dáma…, ale o tom snad zas někdy příště.

Na závěr, ne však jako věc v řadě až poslední, připomeňme jedno heslo. Už od dob dávných zdobí každou sokolovnu ve všech zdejších městech a vesnicích. Zní: \"Tužme se!\" Nožkám je třeba dopřát chůzi, běh, skoky, švihy, dřepy, výpony. Pravidelně a v míře dostatečné. Uvidíte, jak se budou ty nohy po takové proceduře všude vyjímat.

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Hodnocení: 4.69 hvězdiček / Hodnoceno: 13x


Přidat komentář (0)

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!Novinky ve světě módy

MódníAréna.cz je platforma pro výměnu názorů o módě se snahou podpořit diskusi o všem, co s módou a stylem oblékání souvisí. Chceme říci všem, kteří se chtějí odlišovat a setkávají se s netolerancí svého okolí, „nejste v tom sami.


Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
Módní Aréna na Facebooku
Módní Aréna na Instagramu


Redakce Módní Aréna

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!