Člověk by neměl sloužit šatům

Úvaha nad tím, na co myslíme při výběru šatů a co ve skutečnosti znamená být originální v módě. Jak na to, aby nám šaty dobře posloužily? Jak odlišit tuctový model od toho, který opravdu zaujme.

Pokud je žena špatně oblečena, všimnete si jejích šatů. Pokud je oblečení v pořádku, všimnete si jí.“ Tenhle výrok nepatří nikomu jinému, než slavné Coco Chanel.

Člověka těší pozornost druhých. Moc mu na tom záleží, aby byl obklopen lidmi, kteří se o něj zajímají. To je základní pravda o lidské psychice. Proto, aby nezůstal nepovšimnut, člověk vymýšlí, pracuje, snaží se. A taky – utrácí peníze za oblečení. Mnohdy je schopen utratit spousty peněz. Věří totiž, že uskutečňuje investici k nezaplacení. Říká si: „Žijeme jenom jednou.“

Obzvláště některé dámy přistupují k investicím do vlastní nepřehlédnutelnosti se značnou velkorysostí. Nepřehlédnutelnost dávají na první místo a spolu s ní šaty. Taky boty a kabelky, kosmetiku, hodinky, šperky…

Na co myslíme při výběru šatů

A přitom by se mělo žádat, aby okolí tu nákladnou parádu samu nakonec ani pořádně nevnímalo, neboť zdůraznit je třeba něco jiného? Nesnadný úkol. Přiznejte, na co myslíte, když si vybíráte šaty?

Zdali jste kdy zapřemýšlela o vlastní filozofii životního stylu? Zkusila jste někdy důkladně analyzovat své osobní vjemy, pocity a přání pokud se týká oblečení a zevnějšku? Jak jste na tom s citem pro harmonii, estetiku, vizuální komunikaci?

Uměla byste si přiznat, zda jste se náhodou nestala obětí módy a nakupování? A dokážete přitom jít s trendy doby, dívat se do budoucna a vždycky včas správně reagovat na změny?

Podobných otázek je víc. Každá aktuálně důležitá, má-li se dosáhnout stavu, kdy oblečení je v pořádku a konečně může zazářit vaše osobnost. Protože konečně jste poznala, že šaty jsou tady od toho, aby sloužily člověku, a není tu člověk proto, aby sloužil šatům.

Pozorujte módu

Zkuste to. Na chvíli se zastavte třeba někde poblíž butiku s dámskou módou. Dívejte se. Pozorujte. Možná si všimnete, že tak devadesát procent přicházejících žen a dívek má na sobě podobnou kombinaci oblečení. Třeba tričko (nebo halenku) a kalhoty. Uvidíte stokrát tu jednu kombinaci. Ale proč jenom v několika případech ten oděv udělá dojem?

Napadá vás, jakým způsobem sama dokážete „jednotný úbor“ přetvořit v oblečení, které vystihne, čím právě vy se lišíte od stovky ostatních? Možná vás pozorování přivede k otázce, zda u zrcadla sama dost kriticky umíte zkontrolovat, jak vám kalhoty sedí. (Máte k tomu účelu dobré zrcadlo?) Možná vás napadne, co dělat, abyste lépe srovnala záda a chodila pěkně vzpřímeně. Nenavykla jste si náhodou kabelu nosit tak nešťastně přes jedno rameno, až už to jedno rameno zvedáte trochu výš? Víte, co s tím?

Rozhlížejte se dál. Všimla jste si, jaký se právě hlásí nový módní trend? Co vás napadne při pohledu na novinku? Souzníte s ní? Máte opačný názor? Co nového „v trendu“ by se dalo ve vašem případě vytvořit z těch konkrétních názorů a pocitů? Ještě chvíli se rozhlížejte. Pak jistě s přehledem můžete přistoupit k další zkoušce. Vyzkoušejte si a vyberte něco nového do šatníku právě pro sebe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *