Pletení je opět v módě!

Kdy a jak bylo vynalezeno pletení, není známo. Vynález je to nicméně obdivuhodný. Pouhým provlékáním oček jednoho do druhého pomocí jehlic dokážou šikovné prsty proměnit nekončící pramínek příze ve výtvor často jedinečný.

Pletení: Ano, nebo ne?

Zatímco u tzv. kontinentálního (nebo německého) pletení si přízi podává levá ruka, u anglického pletení je tomu naopak. Všimněte si někdy, jak pletou ženy třeba v nějakém anglickém filmu. Mnozí (či mnohé) soudí, že čas strávený s pletacími jehlicemi v ruce je čas promarněný.

A mnohdy mají i svou pravdu. Dnes už se všude dají koupit pěkné hotové výrobky. Jiní (jiné) jsou toho názoru, že pletení je skvělou odpočinkovou činností, kdy zaměstnané ruce zbaví hlavu starostí, protože dokážou myšlenky spolehlivě odvést jinam.

A jistě ani zastánci tohohle názoru se nemýlí. Pletací dráty dokážou ubíhající chvilku času zachytit a splést v kouzelnou hromádku smyček a přesmyček na památku. Ještě máte doma ten teplý svetr od maminky? Jsou v něm spletené chvilky jejích všedních starostí. Kde je ten čas a co dneska dělá ona?

Pletení: Historie

První pletařský cech zahájil svou činnost roku 1527 v Paříži. Ruční pletení se ale vždycky spíš považovalo za činnost odpočinkovou, volnočasovou, zaměřenou především na vlastní rodinu.

V průběhu posledních dvou staletí přišlo pletení mnohokrát do módy a mnohokrát z módy zase vyšlo.

Ve 21. století si tahle domácí ruční práce opět získává oblibu. Pletařky komunikují na internetu, vyměňují si mezi sebou vzory i techniky. Ve světě se staly oblíbenými pletařské kroužky a kluby, kdy se ženy s jehlicemi sejdou, pletou, povídají si o vzorech, o módě a o všem možném.

Pletená móda

Mezi známými světovými značkami pletenou módu asi nejvíc proslavila francouzská návrhářka Sonia Rykiel. Na počátku své kariéry nabídla jednou vlastnoručně upletený svetr v jistém butyku a náhodou tam tehdy zašla nakupovat redaktorka známého módního časopisu. Originální svetr redaktorku natolik zaujal, že obrázek modelu uveřejnila, a to hned na titulní stránce. Nakonec, s tisíci návrhů na svém kontě, si Sonia Rykiel vysloužila přezdívku „Královna pletenin„.

Pomyslnému titulu „umělkyň v nošení svetrů“ (i jiných pletených kusů) – nošených povětšinou tak, že je přes sebe jen nějak přehodí, aniž by si je vlastně oblékly – se těší Italky. Svetry a nejrůznější pletené modely, nápaditě pletené a nápaditě nošené – odpradávna dokázaly módu nesmírně oživit. Přinesly potěšení svým tvůrcům, těm, co je oblékli i těm, pro něž znamenaly novou módní inspiraci.

Nemáte právě chuť dát se do pletení třeba jen pěkné, vlastní originální šály na zimu? Nebo že byste založila pletařský klub? S pletením to nepřehánějte, ale nové, moderní přístupy si tahle prastará oděvní technika určitě opět zaslouží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *